رفتن به مطلب

منظور از شأن در مسأله ی هبه( هدیه ) چیست؟

زهرا مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام زنی که شاغل است آیا اگر  کارت  بانکی حقوقش را  به همسرش هدیه کند،  و راضی به کل تصرف او باشد  با فرض اینکه نیازمند باشد یا نباشد آیا در شان محسوب میشود (در بین همکاران و اقوام خودم چنین مواردی وجود دارد    )

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: عقباطلب
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

انجام هر کاری برای فرار از خمس موجب بخشیده شدن خمس نمی شود .

در چنین فرضی شأنیت لحاظ نمی شود ، زیرا مصرف همسر برای همان زندگی و خانوم خود است .

لذا اگر این کار روال همیشگی خانوم است شأنیت در آن ملاک نیست و اگر تنها در یک نوبت است برای فرار از خمس ؛ خمس بخشیده نمی شود .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 3 اسفند 1401 در 09:29، عقباطلب گفته است:

سلام علیکم

در چنین فرضی شأنیت لحاظ نمی شود ، زیرا مصرف همسر برای همان زندگی و خانوم خود است .

لذا اگر این کار روال همیشگی خانوم است شأنیت در آن ملاک نیست و اگر تنها در یک نوبت است برای فرار از خمس ؛ خمس بخشیده نمی شود .

در 3 اسفند 1401 در 09:29، عقباطلب گفته است:

سلام علیکم

سلام  من اصلا منظورم از سوال فرار از خمس نبود هرچند قبلا از  چند نماینده ارشد در سایر  دفاتر استفتا شده که فرار از خمس اگر شرعی باشد یعنی واقعا ببخشد و قبض صورت بگیرد، نه اینکه بعدا پس بگیرد اشکال ندارد... متاسفانه کمی نسبت به سایت چون کارشناس ارشد نیز تایید کرده اند بدبین شدم... اگر حقیر دارم اشتباه میکنم عذرخواهی میکنم

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام علیکم 

منظور پاسخگوی محترم این نبوده که تمام راه‌های فرار از خمس جایز نیست؛ بلکه منظورشان این بوده که مطلق فرار از خمس جایز نیست، به این معنی که برخی از موارد جایز است و برخی از موارد غیرمشروع؛ لذا از جواب داده‌شده سوءبرداشت صورت گرفته است.

در مورد سؤال شما، اصل هبه محقق نشده و مال از ملکیت شما خارج نشده است؛ چراکه در تحقق هبه، قبض شرط است و آیت‌الله سیستانی واریز به حساب یا در اختیار قراردادن کارت را قبض نمی‌دانند.

با توجه به این مطلب، اگر شما کارت را به همسر محترم داده‌اید و ایشان مبلغ درون کارت را خرج کرده‌اند، از آنجا که این‌گونه رفتارها بین زن و شوهر  طبیعی است و خارج از شأن به حساب نمی‌آید، مبالغ خرج‌شده خمس ندارد؛ اما اگر مبلغ هنوز در حساب شما  موجود است و سال خمسی شما فرا رسیده است، خمسش بر شما واجب است و با دادن کارت از ملکیت شما خارج نشده است.

راه اصلاح و حلّ این مشکل این است که مبلغ درون کارت را با همسر خود مصالحه نمایید.

با مصالحه، مبلغ درون حساب، از ملکیّت شما خارج شده و به ملکیت همسر شما در می‌آید.

• پسندیدن 2
لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، ترنجیان گفته است:

سلام علیکم 

منظور پاسخگوی محترم این نبوده که تمام راه‌های فرار از خمس جایز نیست؛ بلکه منظورشان این بوده که مطلق فرار از خمس جایز نیست، به این معنی که برخی از موارد جایز است و برخی از موارد غیرمشروع؛ لذا از جواب داده‌شده سوءبرداشت صورت گرفته است.

در مورد سؤال شما، اصل هبه محقق نشده و مال از ملکیت شما خارج نشده است؛ چراکه در تحقق هبه، قبض شرط است و آیت‌الله سیستانی واریز به حساب یا در اختیار قراردادن کارت را قبض نمی‌دانند.

با توجه به این مطلب، اگر شما کارت را به همسر محترم داده‌اید و ایشان مبلغ درون کارت را خرج کرده‌اند، از آنجا که این‌گونه رفتارها بین زن و شوهر  طبیعی است و خارج از شأن به حساب نمی‌آید، مبالغ خرج‌شده خمس ندارد؛ اما اگر مبلغ هنوز در حساب شما  موجود است و سال خمسی شما فرا رسیده است، خمسش بر شما واجب است و با دادن کارت از ملکیت شما خارج نشده است.

راه اصلاح و حلّ این مشکل این است که مبلغ درون کارت را با همسر خود مصالحه نمایید.

با مصالحه، مبلغ درون حساب، از ملکیّت شما خارج شده و به ملکیت همسر شما در می‌آید.

از جواب کامل و قانع کننده شما تشکر میکنم و از برداشت اشتباهم مجدد عذرخواهی میکنم... ممنون میشم اگر مثالی از مصالحه بزنید. باتشکرفراوان

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

مثل اینکه به همسر خود بگوید من موجودی حسابم را که فلان مبلغ است را با شما مصالحه نمودم و همسرش نیز قبول کند آنگاه همسرش مالک آن مبلغ از موجودی میشود و از ملکیت زن خارج میشود و می‌تواند کارت بانکی آن حساب را در اختیارش بگذارد

ضمن اینکه مصالحه کننده می‌تواند شرط کند که مبلغ مورد مصالحه را صرف امور زندگی مشترک نماید 

• پسندیدن 1
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به منظور از شأن در مسأله ی هبه( هدیه ) چیست؟ تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...