رفتن به مطلب

تمامی فعالیت ها

این جریان به طور خودکار بروزرسانی می شود

 1. دیروز
 2. مهمان

  ۲۲۰۵

  و يك سوال ديگر داشتم اگر زن و مردي سال ها صاحب فرزند نشوند و بخاهند به روش هايي مثل اي وي اف صاحب فرزند شوند و مرد اسپرم نداشته باشد و انها از زن شوهر ديگري اسپرم و تخمك بگيرند و لقاح صورت بگيرد و ان را در رحم زن قرار دهند تا صاحب فرزند شوند در صورتي كه اسپرم و تخمك از زن و شوهري ديگر مثل برادر و زن برادرش باشدايا اين كار جابز است و چه حكمي دارد
  • وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمود-موحدی-فر
 3. سلام علیکم حرمت شرعی ندارد .
 4. ترنجیان

  دومینو

  بازی با دومینو بنا بر احتیاط واجب جایز نیست . علت حرمت آن بر عهده فقیه می باشد و مسوولیت ما در این انجمن بیان حکم فقیه است
 5. ترنجیان

  ۲۱۵۴

  سلام علیکم پول پس انداز شده چنانچه فرد شاغل است سر سال خمسی ؛خمس دارد . اگر وسیله ای برای موونه زندگی نیاز دارد ومازاد بر شانش نیست در صورتی که قبل از سال خمسی بخرد مورد استفاده قرار گیرد خمس ندارد واکر بعد از سال خمسی آن را بفروشد قیمت خرید آن از خمس معاف است ومازاد بر قیمت خرید از درآمد سال فروش به حساب می آید . پول رهن منزل یا همان قرض الحسنه ای که به صاحب خانه میدهد سر سال خمسی خمسش واجب است اما می‌تواند آن را تا زمان تحویل به تاخیر بیاندازد.
 6. ترنجیان

  ۲۱۹۷

  سلام علیکم چنانچه شما در این امر فریب دخالتی نداشته باشید کار کردن شما مانعی ندارد .
 7. ترنجیان

  ۲۱۶۹

  سلام علیکم شوخی با نامحرم چنانچه خوف وقوع در حرام باشد جایز نیست سوار شدن این خانم در ماشین چنانچه ترس از این باشد که گرفتار حرام شود جایز نمی باشد .
 8. ترنجیان

  ۲۱۸۱

  سلام علیکم چنانچه سبک خواندن لهوی ومناسب مجالس لهو باشد حرام است اما صرف دست زدن حرام نیست مگر اینکه عرفا نوعی هتک وبی احترامی تلقی شود . مناسب است مومنین در مجالس اهلبیت از ذکر شریف صلوات استفاده کنند .
 9. سلام علیکم اگر عین نجاست در صورت نبوده آب اولی که بر صورت ریخته موجب تطهیر صورت میشود ولی غساله آن نجس است . اگر آب ریخته وای از محل متنحس عبور کرده وبعد دست کشیده دست پاک است اما تصور چنین حالتی بسیار بعید به نظر می رسد چرا که حداقل دست با غساله برخورد دارد موجب متنحس شدن دست نیز می شود . در فرضی که غساله جدا نشود یا با دست برخورد کند وضو باطل است ونماز بعد از آن نیز باطل است .
 10. ترنجیان

  وام سود دار

  سلام علیکم همانطور که عرض شد از حاکم شرع آن مبلغ را قرض میگیرد وقصد برگرداندن همان مبلغ را دارد گرچه میداند بانک از او اضافه تر دریافت می کند در مورد استطاعت ؛ انسان با قرض مستطیع نمی شود واکر با چنین حالی حج به جا آورد کفایت از حجة الاسلام نمیکند .
 11. ترنجیان

  ۲۱۹۶

  سلام علیکم خرید و فروش گوشت خوک و شراب بر مسلمان جایز نیست وکسب از این راه حرام است اما از آنجایی که یقین به این نیست که تمام درآمدش حرام باشد تصرف در کمک هایش اشکالی ندارد
 12. ترنجیان

  ۲۱۷۵

  سلام علیکم خیر مطلق تشبه به کفار حرام نیست ولی اگر کاری موجب ترویج فرهنگ غلطی باشد یا موجب ریخته شدن قبح گناه شود شرعا جایز نیست.
 13. ترنجیان

  ۲۱۹۵

  سلام علیکم مانعی ندارد .
 14. ترنجیان

  ۲۲۰۰

  سلام علیکم از آنجایی که سال اول مخمسش هشتاد هزار بوده و سال دوم هم مازاد بر هشتاد هزار نداشته وفرد شاغل بوده سال دوم به ایشان خمس تعلق نمی گیرد .
 15. ترنجیان

  ۲۲۰۱

  سلام علیکم ریا در عبادت موجب بطلان عبادت است ومراد از ریا آن است که فرد عمل عبادی را برای خدا انجام ندهد وبرای خوش آمد دیگران به جا آورد . گاهی تمام عمل ریایی است و گاهی قسمتی از عمل را از روی ریا انجام میدهد در هر دو صورت عمل عبادی باطل می باشد ولازم است مجدد انجام شود . توجه داشته باشید اینکه عملی برای خدا انجام شود ولی انسان از اینکه دیگران آن عمل را متوجه شدند خوشحال شود موجب ریایی شدن عمل و بطلان آن نیست .
 16. ترنجیان

  ۲۲۰۲

  سلام علیکم پدر بزرگ مادری ومادر ولی در امر ازدواج دختر نیستند لذا اجازه آنها شرط صحت عقد نیست .ولی در امر ازدواج پدر دختر و پدر بزرگ پدری دختر است اما اگر پدر فوت شده و پدر بزرگ هم نیست ویا اینکه در امور دختر دخالتی ندارند وخود را کنار کشیده اند ویا اینکه بی‌جهت واز روی عناد ولجبازی از ازدواج با کفو شرعی مخالفت می کنند اجازه آنها ساقط است ودر صورتی که دختر رشیده باشد اجازه ازدواجش بدست خودش می باشد .
 17. ترنجیان

  ۲۲۰۴

  سلام علیکم ربا از محرمات مسلم شریعت اسلام است ودر ربا گیرنده ودهنده و هر کسی که در این امر مشارکت داشته باشد گناه کار است .
 18. ترنجیان

  ۲۰۹۴

  سلام علیکم طلبگی صرف وتحصیل شغل محسوب نمی شود لذا اگر منبر نمیروید یا به کار دیگر مشغول نیستید شاغل به حساب نمی ایید . در مورد فردغیر شاغل چنانچه مال مخمسی داشته باشد وان را هزینه کند وبعد از هزینه کردن مال جدیدی بدست آورد چنانچه تا دوازده ماه آن مال را خرج نکند به آن خمس تعلق می گیرد ونمیتواند این مال جدید را جایگزین مخمس سابق قرار دهد .
 19. مهمان

  ۲۲۰۴

  مسئله ربا آیا در گرینده و ربا دادنده حرام است یا خیر؟ آیا شاهدین که در معامله ربا هست هم گناهکار می باشد یا خیر؟
 20. مهمان

  ۲۲۰۳

  سلام علیکم آیا اگر دو پسر یا دو دختر یا یک پسر ود ختر وبرعکسش باهم چسپیده به دنیا بیاید و بی میرد چطوری دفن نمایند؟
 21. مهمان

  ۲۲۰۲

  با عرض سلام، شخصی خانمش را طلاق داده و این خانم با فرزندانش نزد پدرش است دختر این خانم می خواهد عروسی کند ولی پدرش ازروی لجبازی اجازه بستن عقد را نمی دهد آیا پدربزرگ مادری این دختر یا مادر خود دختر وکالت این دختر را میتواند تا عقد جاری شود؟
 22. مهمان

  ۲۲۰۱

  سلام علیکم اگر شخصی نداند که ریا عبادت را باطل میکند و ریا کند ایا اعمالش را دوباره انجام دهد یا خیر اگر برای اینکه دیگران تشویق شود و حرفی شبه ریا بزند ایا جایز است یا خیر اگر کسی اعمال واجبش را روزه نماز را به ریا باطل کند دوباره انجام دهد یا خیر یا اصلا باطل نیست
 23. مهمان

  ۲۲۰۰

  سلام علیکم . س: کسی که تاجر نیست بلکه کارش غیر از تجارت می باشد در سال اول ۱۰۰ هزار افغانی کسب داردو تا سری سال باقی است و ۲۰ هزار آن را خمس می دهد در سال دوم آن را خرج عیال می کند ولی در آخر سال دوم ۸۰ هزار در آمد پیدا می کند و تا سر سال دوم باقی می ماند سوال این است که این ۸۰ هزار خمس دارد یا خیر؟ بلکه خمس داده حساب میشه؟
 24. مهمان

  ۲۱۹۵

  سلام آیا استفاده از امپول که از سلول جفت انسانی ساخته شده است به منظور درمان ودارو حلال است یا حرام؟
 25. هفته گذشته
 26. حسینی

  ۲۱۹۹

  با سلام چنانچه خانه را به صورت کلی فی الذمه خریده نه با عین پولی که به آن خمس تعلق گرفته،( که غالبا در زمان ما معاملات اینچنین است)، تصرف در خانه حرام نیست و نماز در آن باطل نیست.
 27. مهمان

  دومینو

  چرا دومینو حرام است
 1. نمایش فعالیت های بیشتر
×
×
 • اضافه کردن...