رفتن به مطلب

خانه ای که اقساطی خریده می شود خمس دارد؟

.... مهمان

ارسال های توصیه شده

باسلام واحترام

خانمی هستم که در کودکی فرزند طلاق شدم و والدینم هر کدام جداگانه ازدواج کردند و تنها شدم که مادربزرگم مرا سرپرستی کرد  در آن خانه حالت مهمان داشتم  و همیشه خوف داشتم مادربزرگم فوت کند و معلوم نبود تکلیفم چه میشد  و حتی شرایطم طوری بود که  نمی‌توانستم با مادرم که مجدد طلاق گرفته بود زندگی کنم  ... پس از تحصیلات موفق شدم کارمند شوم و با مشقت خانه ای اقساطی خریدم و به مادربزرگم گفتم بیاید با من زندگی کند که قبول نکردند لذا مجبور شدم به خاطر اقساطش اجاره دهم و حدود سه سال بعد که اقساط خانه تمام نشده بود و با مردی که متدین بود و خانه از خود نداشت ازدواج کردم و ساکن شدیم...این سوال را  ده سال پیش از  یکی‌از کارشناس ارشدان  دفتر قم پرسیدم  گفتند(خانه داشتن برایت ضرورت بوده خمس ندارد) از دفتر اصلی مشهد کتبی پرسیدم بعداز بررسی گفتند اگر در شان شما بوده خمس نداشته... متاسفانه گاهی شک میکنم که امیدوارم وسوسه شیطان نباشد! ممنونم اگر حقیر را به یقین برسانید. با تشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم  اگر داشتن منزل برای شما ضروری بوده و نداشتن منزل موجب عسر وحرج ونقصی برای شما بوده و ‌تنها راه خانه دار شدن همین بوده که منزلی بخرید وبرای باقی مانده پول آن مدتی به احاره دهید منزل شما خمس ندارد .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
در 20 بهمن 1401 در 15:30، ترنجیان گفته است:

سلام علیکم  اگر داشتن منزل برای شما ضروری بوده و نداشتن منزل موجب عسر وحرج ونقصی برای شما بوده و ‌تنها راه خانه دار شدن همین بوده که منزلی بخرید وبرای باقی مانده پول آن مدتی به احاره دهید منزل شما خمس ندارد .

باسلام مجدد

عذرخواهی میکنم، پاسخ فوق ، شک این حقیر را بیشتر کرد! من شرایطم را  توضیح دادم!  پاسخ چرا با(  اگر) شروع شده است!  متاسفانه در رساله در مورد شرایط  من مسئله ای نبود و از طرفی انصافا پاسخهای این سایت به استفتائات تا حد بالایی اطمینان آور است  که مزاحم شما شدم.  سوالم را مختصر مجدد بیان میکنم در صورت امکان پاسخ فرمایید

دخترکارمند مجردی که به جهت طلاق والدینش از کودکی در منزل یکی از  بستگان زندگی می‌کرده و به دلایلی هر لحظه خوف داشته بی سرپناه شود لذا  به این نیت  خانه ای با  مشقت تهیه می‌کند    ولی برخلاف میلش  ساکن نمیشود  و فرض اگر قصد سکونت هم داشته به خاطر اقساطش نمی‌توانسته ساکن می‌شود،  وپس از ازدواج ساکن می‌شود خمس داشته یا خیر؟ باتشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: مصدق
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

پاسخ همان می‌باشد که فرمودند.

توضیح: تشخیص این موارد (ضرورت‌داشتن منزل، عسر و حرج، کسر شأن یا راه خانه‌دارشدن)، بر عهده خود شماست؛ لذا با «اگر» آورده شده است.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به خانه ای که اقساطی خریده می شود خمس دارد؟ تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...