رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم،1.آیا قبل از گرفتن حاجت میتوان نذر را تغییر داد؟(نذری که با صیغه صحیح خوانده شده).اگر نمیتوان تغییر داد بنده نذری کرده ام که فراموش کرده ام دقیقا چه نذری بود تکلیف بنده در این مورد چیست؟

2.آیا نذر کردن قبل از گرفتن حاجت مشروع ومقبول است؟مانند اینکه نذر کنیم قران بخوانیم یا صدقه دهیم تا حاجت ما برآورده شود واین کار را قبل از گرفتن حاجت انجام دهیم وبرای آن صیغه نذر هم بخوانیم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم اگر صیغه نذر خوانده شد نذر محقق میشود وقابل تغییر نیست .

در صورتی که متعلق نذر را فراموش کرده اید چنانچه اجمالا میدانید چیست ولی مقدار ان از حیث اقل واکثر را فراموش کرده اید ،در این فرض مقدار اقل بر شما واجب است مثلا میدانید نذر تصدق بر فقرا بوده اما فراموش کرده اید یک فقیر یا ده فقیر ،دراین صورت تصدق بر یک فقیر لازم است .

۲_بله نذر صحیح است .ولی اگر نذر کنید در صورتی که حاجتم روا شد این عمل را انجام دهم ،عمل قبل از براورده شدن حاجت ،عمل به نذر نمی باشد .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

خیلی ممنون از پاسخگویی کامل وخوبتون،حاج آقا من نذر کردم که چهل جمعه زیارت عاشورا بخونم باصد لعن وصدسلام برای قبولی تو امتحان،تا موعد امتحانم برسه ولی بعدا دیدم خیلی زیاد میشه و وقتم رو برای درس خوندن زیاد میگیره منصرف شدم و نخوندم.باتوجه به اینکه صیغه نذر خونده بودم وباتوجه به اینکه هنوز موعد امتحان من نرسیده و چهل جمعه هم تا موقع امتحان فرصت نیست،با این شرایط باید کفاره بدم یا چیزی بر گردنم نیست؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

با توجه به اینکه صیغه نذر خوانده اید وبه نذر خود عمل نکرده اید لازم است کفاره نذر بدهید واستغفار کنید .

لینک به دیدگاه

ممنون،عذر میخوام سوالم زیاد شد،ظاهرا بنده از سرجهل مرتکب اشتباه زیادی شدم که الان نمیدونم چطوری باید جبران کنم.

بنده چندین مرتبه وچندین هفته پشت سرهم نذر کردم از این جمعه زیارت عاشورا میخونم برای گرفتن یک حاجت خاص و هر بار به نذرم عمل نکردم،الان باید برای همه اونها کفاره بدم یا یک کفاره کافی است؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

حاج آقا میتونیم کفاره نذر یا هر کفاره دیگه ای رو به جای اینکه دنبال فقیرومسکین بگردیم مستقیم به حساب دفتر آیت الله مصباح واریز کنیم با توجه به اینکه اهل مشهد هم نیستیم؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

بله برای هر نذر شرعی که به آن عمل نکرده‌اید یک کفاره جدا لازم است 

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

بله و همچنین به هرکسی که اطمینان دارید که از طرف شما کفاره را به مستحق میرساند ولو در شهر دیگری باشد

لینک به دیدگاه

بازم ممنون از پاسخگویی خوبتون،حاج آقا عذر میخوام بنده دیروز تو سایت آقای سیستانی این مطلب رو خوندم که:

: کسی که نذر کرده نماز مستحبی را هفته ای یکبار بخواند در صورت ترک کفاره آن چه مقدار میباشد آیا در صورت تکرار کفاره هم تکرار می شود؟

پاسخ: کفاره مخالفت نذر، اطعام ۱۰ فقیر است و کفایت می کند به ده فقیر هر نفر ۷۵۰ گرم گندم بدهید. و در صورت تکرار بیش از یک کفاره لازم نیست(https://www.sistani.org/persian/qa/01007/)
آیا این مورد مثل مشکل بنده نیست یا صحت این پرسش وپاسخ محل اشکال است؟
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

مساله ای که به آن اشاره کردید در فرض مخالفت متعدد با یک نذر است که درست است یک کفاره بیشتر تعلق نمی‌گیرد

اما اگر نذرهای متعددی داشته باشید و با همه‌ی آنها مخالف کنید به تعداد نذرهای مخالفت شده، لازم است کفاره پرداخت شود

لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به احکام نذر تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...