رفتن به مطلب

ناتوانی وظیفه شخص در صورت ناتوانی در پرداخت کفاره عمد

هما مهمان

ارسال های توصیه شده

باسلام... در کفاره روزه عمد گفته شده  استغفار شود و احتیاط واجب اینکه هر وقت توانایی مالی میسر شد کفاره را بپردازد. من متاسفانه حدود5سالی از دوران بلوغ به بعد روزه نگرفتم. الان مبلغی حدود 100 میلیون دارم و  کارگر شرکت هستم و مشکلاتی دارم  که  احتمال نیاز مندیم وجود دارد. به تدریج کمی پرداخت کردم اما نگرانم. آیا واقعا با توجه به شرایط من احتیاط واجب در دادن کفاره است یا توانایی مالی باید در حد بدون دغدغه باشد ؟ و اگر  الان فوت کنم  قیامت مدیون میشوم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

با سلام و احترام

تشخیص این نکته با خود شما است، اگر توانایی مالی دارید، به‌گونه‌ای که پرداخت کفاره مشکلی در زندگی شما ایجاد نمی‌کند، بنابر احتیاط واجب پرداخت کفاره لازم است.

سال‌هایی که روزه نگرفته‌اید، اگر درک درستی از وجوب روزه نداشته‌اید، فقط قضای آن را به‌جا آورید و کفاره لازم نیست.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به وظیفه شخص در صورت ناتوانی در پرداخت کفاره عمد تغییر داد
  • 1 سال بعد...

سلام بر آقای سیستانی یک سوال داشتم مه یک خانم مریض هستم که مشکل معده دارم روزه نمیتانم بگیرم سرپرست ندارم کارگر هم ندارم خرج خودرا به مشگل درمیارم یعنی پول ندارم کفاره بدهم چیکار کنم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمود-موحدی-فر
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

در مورد سوال

قضای روزه را تا رمضان سال بعد اگر توانست، بگیرد و اگر مریضی تا رمضان بعدی طول کشید قضا ندارد، ولی لازم است برای هر روز کفاره بدهد.

ضمناً اگر توانایی پرداخت ندارد، هر مقدار که می‌تواند پرداخت نماید؛ و اگر از این مقدار هم عاجز است، استغفار کند.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...