رفتن به مطلب

خمس اموال فرزند

محب علی مهمان

ارسال های توصیه شده

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

فرزندم به سن تکلیف رسیده و دبستانی می باشد. پس از محاسبه خمس او، به میزان خمس از مال او برداشته و سپس به همان میزان از حساب خودم به حساب وکیل آقای سیستانی منتقل می کنم. آیا این کار درست است. اگر بخواهم خمس فرزندم را از مال خودم پرداخت کنم آیا بایستی پول نقد معادل خمس را از حسابم خارج کنم و به فرزندم هبه کرده و به قبض او دربیاورم و سپس همان مبلغ را به عنوان خمس او به وکیل آقای سیستانی بپردازم یا راهکار دیگری هم وجود دارد که مستلزم دریافت وجه نقد و قبض و اقباض فیزیکی نباشد؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

شما میتوانید بعنوان ولی از مال فرزند یا از مال خودتان خمس مال او را پرداخت کنید و نیاز به قبض و اقباض نیست

اگر از خود مال بردارید الباقی مخمس خواهد بود( بطور مثال یک میلیون تومان ، دویست هزار تومن بعنوان خمس برداشت و پرداخت میکنید و الباقی (۸۰۰,۰۰۰)مخمس می‌شود)

اما اگر از مال خودتان پرداخت کنید گرچه مشکلی ندارد ولی باز بهمان مقدار ۸۰۰ هزار تومان بفرض مثال از مال فرزندتان مخمس خواهد بود

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 14 فروردین 1402 در 23:37، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

شما میتوانید بعنوان ولی از مال فرزند یا از مال خودتان خمس مال او را پرداخت کنید و نیاز به قبض و اقباض نیست

اگر از خود مال بردارید الباقی مخمس خواهد بود( بطور مثال یک میلیون تومان ، دویست هزار تومن بعنوان خمس برداشت و پرداخت میکنید و الباقی (۸۰۰,۰۰۰)مخمس می‌شود)

اما اگر از مال خودتان پرداخت کنید گرچه مشکلی ندارد ولی باز بهمان مقدار ۸۰۰ هزار تومان بفرض مثال از مال فرزندتان مخمس خواهد بود

باسلام

در پاسخ بند آخر، اگر پدر از اموال خودش 200 هزار داده است و 800 مخمس شده،  یعنی آن دویست هزار بافی مانده جزو موجودی سال جدیدش فرزندش محسوب می‌شود یا اینکه باید 240 هزار خمس داد تا یک میلیون فرزند مخمس شود  

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

بله آن 200 جزو درآمد جدید سال بعد است

که اگر خرج شد هیچ و الا سال بعد لازم است خمس آن 200 را بپردازید

ولی در عین حال می‌توانید ربع مبلغ 1,000,000 را پرداخت کنید(250) تا کل مبلغ مخمس شود

توجه کنید: پرداخت ربع  واجب می‌باشد اگر بدانید مبلغ بدون استفاده تا سال بعد باقی میماند

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به خمس اموال فرزند تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...