رفتن به مطلب

سود

علی مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام. در بعضی بانک‌ها می‌توان  حساب‌ دیجیتال(کاملا غیر حضوری و بدون هر نوع تماس با بانک) افتتاح کرد، پس از افتتاح حساب در همان سایت دیجیتالی ، می‌توان گزینه  طرح سرمایه گذاری را فعال کرد تا ماهانه سود واریز گردد.  با توجه به اینکه مشتری یقین دارد با اینکارش سود واریز می‌شود ولی اگر سودی هم واریز نشود خود را مالک نداند و ادعایی نکند، ایا دریافت سود در این روش که هم  بانک و هم شعبه دیجیتال آن صددرصد خصوصی هستند جایز است؟ باتشکر  

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: مصدق
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

استدعا دارم به سوالی که با عنوان سود که در چند روز گذشته ارسال کردم پاسخ دهید.( این سوال یکی از مقلدین است و ایشان بیسواد هستند لذا از من خواستند جواب را از شما بگیرم)

البته پاسخ یکی از دفاتر این بوده که اشکال ندارد، اما پاسخهای این سایت برای من اطمینان آورتر است.

ضمن احترام، انتقادی هم داشتم که اکثر کارشناسان بزرگوار از سایت بازدید می‌کنند اما تعجب است برایم که چرا پاسخ نمی دهند!

وضعیت: با سپاس توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

چنانچه در قالب عقود شرعی سرمایه گذاری شده باشد و احتمال آن را بدهید که فعالیت ربا دار انجام نمی‌شود، گرفتن این سود بدون اشکال می‌باشد.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 30 بهمن 1402 در 09:03، مصدق گفته است:

سلام علیکم 

چنانچه در قالب عقود شرعی سرمایه گذاری شده باشد و احتمال آن را بدهید که فعالیت ربا دار انجام نمی‌شود، گرفتن این سود بدون اشکال می‌باشد.

موفق باشید

سلام عذرخواهی میکنم. منظور من بدون نیت سود بود که آیا با این روش‌ سپرده گذاری  که ظاهرا با  تایید سپرده گذاری اینترنتی،  شبیه همان امضا کردن فرم‌ها در بانک است که مشتری قراردادها را  امضا می‌کند اما نیت سود نمی‌کند، یعنی آیا  اینکار اشکالی ندارد  و  تا سود را تا از بانک نگیریم مالک نمی‌شویم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: شوندی
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر نیت سود نکنید اشکالی ندارد اما اگر سود را بگیرید، نصف آن را به فقیر مومن بدهید و نصف دیگر را می‌توانید تصرف کنید.

والله العالم 

لینک به دیدگاه

در 1 اسفند 1402 در 15:27، شوندی گفته است:

سلام علیکم

اگر نیت سود نکنید اشکالی ندارد اما اگر سود را بگیرید، نصف آن را به فقیر مومن بدهید و نصف دیگر را می‌توانید تصرف کنید.

والله العالم 

در ابتدایی سوال گفتم که بانک کاملا خصوصی است!! 
یک هفته  پیش سوال  فوق را از شما پرسیدم، اما هر بار از نطر من پاسخها  ناقص است. من انچه که در رساله و سایت شما آمده را  جمع بندی میکنم و از آقای ترنجیان استدعا دارم پاسخ دهند

(1_سود سرمایه گذاری در بانک دولتی را  با قرارداد شرعی  مالکیم و  بدون نیت سود باشد نصف به فقیر باید داده شود
2_سود سرمایه گذاری در بانک خصوصی را با قرارداد شرعی مالکیم و بدون نیت سود نیز مالکیم منتهی تا از بانک نقدی گرفته نشود حکم هدیه دارد و  مالک نشدیم)

سوال من این بود اگر افتتاح حساب در  بانک خصوصی بدون مراجعه به بانک یعنی  بصورت اینترنتی باشد و پس از افتتاح حساب نیز  اینترنتی  می‌توان گزینه سپرده گذاری را فعال کرد تا سود واریز گردد حالا آیا  با اینکه خودمان چنین  درخواستی را ثبت کردیم  ولی واقعا  بدون نیت سود باشد یعنی سود واریز بشود یا نشود ادعایی نکنیم صحیح است؟ و حکم آن شبیه مراجعه به بانک است و همه سود را تا از بانک اخذ نکنیم مالک نشدیم و در صورت اخذ جزو درآمد همان سال محسوب می‌شود و چون بانک خصوصی است لازم نیست نصف آن به فقر داده شود؟

کامل توضیح دادم تا پاسخگوی محترم فقط بفرماید صحیح است یا خیر...

باتشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 1 اسفند 1402 در 15:27، شوندی گفته است:

سلام علیکم

والله العالم 

باسلام

در پاسخ این جواب شما مطلبی فرستادم که ظاهرا تایید نشده! از آن جهت که سوال فوق مربوط به خودم نیست و از طرف یکی از مقلدین است و بیش از 10 روز از سوال گذشت،از پاسخهای فوق برداشت شد که سپرده گذاری مجازی در بانک خصوصی، با فرض اینکه مشتری خودش بصورت اینترنتی مبالغ سرمایه گذاری را فعال می‌کند، بدون نیت سود اشکال ندارد . اما استدعای عاجل دارم حداقل پاسخ بفرمایید  که از آنجایی که پرداخت نصف سود به فقیر، صرفا در مورد بانک دولتی و مشترک است آیا فتوا در مورد بانک خصوصی نیز تغییر کرده و شبیه بانک دولتی شده است؟یا در بانک خصوصی لازم نیست؟

باتشکر و احترام

وضعیت: با سپاس توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام علیکم

افتتاح حساب به صورت اینترنتی منع شرعی ندارد وقرار  دادی است که به توافق طرفین رسیده است وبین بانک خصوصی و دولتی از این ناحیه تفاوتی نیست.

وقتی قرار داد را ثبت کردید اینکه نیت شود داشته باشید یا نداشته باشید تاثیری ندارد سود خاصله شرعا متعلق به صاحب حساب است .

آنچه متوقف بر قبض و دریافت نقدی است هدایای بانک یا سود هایی است که بدون هیچ قرار دادی به حساب افراد واریز میشود .اینگونه وجوه تا دریافت نشود مالکیتی برای شما محقق نمی‌شود .

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...