رفتن به مطلب

راه اصلاح ربا چیست؟

مهمان مهمان

ارسال های توصیه شده

با عرض سلام

١. شخصی مقدار پولی به مدت دو هفته نیاز دارد، یک مقدار در آخر به عنوان هدیه میدهد، مقدار هدیه را به توافق هم مشخص کردیم، آیا این سود و حرام می شود؟ اگر آری، راه حل چیست؟ (اصلا بنده مصروفیت ام تحصیل است و بخشی از مصارف زندگی خودم را روی سرمایه ام کار می کنم، پول و سرمایه از جانب حقیر می باشد و کار از طرف مقابل، که در بعض مواقع می ترسم گرفتار ربا و سود شوم و دنیا و آخرت خودم و عیالم بر باد برود. همانند مورد فوق. راهکار اساسی از شما خواهانم که خدای ناکرده خود یا زن و بچه ام عواقب بدی دنیایی یا آخروی یا هردو گرفتار نشویم.)

٢. مورد بعدی این بود که:

مقدار پولی را به شخصی دادم تا با آن کار نموده و مقدار فایده را در ماه (که چه مقدار در ماه بعنوان فایده بدهد) مشخص نمودیم، به اینصورت که ایشان گفت برادرم در مغازه/دوکان اش یخچال و یک وسیله دیگر هم هست که از آن در مقابل پولم کرایه دهد، البته گفت که اختیار مال برادرم را دارم.

٣. مورد دیگر این است که :

بنده مقدار پول را به یک خیاط به عنوان سرمایه دادم تا ایشان ماشین خیاطی برای بنده خریده (وکالت در خرید دادم) و بعد آنرا در همان مجلس به کرایه ماهانه گذاشتم، بدون اینکه ماشین را ببینم یا صبر کنم تا ماشین خریده شود، قرار داد را بستیم. و شرط خیار با خیاط نمودم که در پایان قرار داد، ماشین خیاطی از ایشان شود و سرمایه همراه کرایه ماهانه بعد از پایان قرار برگرداند، که البته کرایه باید ماهوار تصفیه گردد. 

آیا اینکارم درست است؟ شرعا

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 2 هفته بعد...
  • کارشناس احکام

با سلام و احترام

۱. تعیین مبلغ الزامی در قرض، باعث ربای قرضی است. راه‌های شرعی مبتلانشدن به ربا را در دو صفحه ذیل ببینید:

https://lib.al-mesbah.org/3418

https://lib.al-mesbah.org/3421

۲. در قرارداد جعاله، تعیین درصد می‌تواند بر اساس سود حاصله باشد و تعیین مبلغ معین یا درصد معین از اصل مال جایز نیست.

۳. در قرارداد شما شرط خیار درست نیست؛ چون ایشان وکیل در خرید بوده است؛ اما می‌توانید ضمن عقد قرارداد شرط کنید که پس از فلان مدت، چرخ خیاطی را (به قیمت فعلی یا به قیمت روز) از من خریداری کنی.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• ناظم ارشد عنوان را به راه اصلاح ربا چیست؟ تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...