رفتن به مطلب

۱۸۱۵

سعیده بانو مهمان

ارسال های توصیه شده

سعیده بانو مهمان

سلام علیکم 

همسرم ۲سال پیش مبلغی بعنوان هدیه به حسابم واریز کرد 

سال گذشته انرا در همان بانک از حساب سپرده روزانه به حساب سپرده یکساله تبدیل کردم لطفا بفرمایید

۱ . ایا باید خمس اصل پول پرداخت شود

۲ .اگر باید خمس بدهم از تاریخ انتقال به حساب جدید باید سال خمسی را حساب کنم یاواریز به حساب قبلی

۳.بانک خصوصی اعلام شده ایا سود سپرده حلال است یانه

۴. ایا سود سپرده ها پس از گذشت یک سال خمس دارد

۵.لازم به یاد اوریست که اینها همه..از وجوه سپرده وسود ان در حساب بانکی است وپولی بدست من نیامده

قبلا از راهنمایی اساتید محترم تشکر میکنم

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمود-موحدی-فر
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

۱_همانطور که قبلا بیان شده اصل هدیه خمس دارد. 

2_اگر غیر شاغل است بعد از گذشت یکسال خمس دارد. 

3_اگر فردی در بانک خصوصی پولی را به رسم امانت بگذارد و شرط سود و اضافه نکند( گرچه می‌داند به آن پول، من باب سود مبلغی اضافه میکنند) در این فرض تصرف در آن  مبلغ اضافه که بانک خصوصی با رضایت خود به ما پرداخت نموده، حلال است

و بانک خصوصی بانکی است که سهامداران آن افراد حقیقی و سازمان های خصوصی باشند و دولت در آن سهمی نداشته باشد

https://forum.mesbahmousavi.com/topic/3856-سوال/?do=findComment&comment=6598

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 16 فروردین 1403 در 20:19، محمود موحدی فر گفته است:

سلام علیکم 

۱_همانطور که قبلا بیان شده اصل هدیه خمس دارد. 

2_اگر غیر شاغل است بعد از گذشت یکسال خمس دارد. 

3_اگر فردی در بانک خصوصی پولی را به رسم امانت بگذارد و شرط سود و اضافه نکند( گرچه می‌داند به آن پول، من باب سود مبلغی اضافه میکنند) در این فرض تصرف در آن  مبلغ اضافه که بانک خصوصی با رضایت خود به ما پرداخت نموده، حلال است

و بانک خصوصی بانکی است که سهامداران آن افراد حقیقی و سازمان های خصوصی باشند و دولت در آن سهمی نداشته باشد

https://forum.mesbahmousavi.com/topic/3856-سوال/?do=findComment&comment=6598

سلام. اگر پول واریزی به حساب همسر بصورت مجازی بوده  و حتی  در بانک نیز  مجازی به حساب وکالتی  که شزط سودی نشود منتقل شود ، قبضی محقق نشده و اصل پول و سود آن  تا زمان دریافت نقدی مشمول خمس نیست.

مثل یارانه که اگر به حساب وکالتی واریز شود ولی شرط سودی نشده باشد خمس ندارد (رساله جامع)

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

چنانچه قبض نشده وبه صورت اعتباری اهدا شده برای خانم خمس ندارد چرا که شرعا هبه محقق نشده ؛ و پول در مالکیت صاحب آن باقی است لذا چنانچه قابل برگشت باشد خمسش بر صاحب پول لازم است.

لینک به دیدگاه

ممنون از پاسخ شما 

فقط اگر ممکن است بفرمایید مساله قبض فیزیکی چیست ومن جز یکی دوبار انهم بصورت کارت به کارت و برای دیگران هیچ برداشتی از این حسابها بصورت نقدی وبرای خودم نداشتم وهمه پولها حتی سود سپرده ها همچنان در حساب بانکی است ایا بازهم باید خمسشان را بپردازم

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

اگر کارت به کارت در قبال بدهی بوده است، به مقداری که انتقال اعتباری صورت گرفته، قبض محقق شده است.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...