رفتن به مطلب

۶۵۳

مهمان مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام

گفته شده است، جدا کردن مال مخمس از غیر مخمس، در صورتی که بانک دولتی و یا مشترک باشد، نیت فرد کفایت میکند، که مالی که برداشت میکند، مال مخمس هست یا غیر آن.

این کافی بودن نیت، برای وقتی است که پول را به صورت فیزیکی دریافت میکنیم، یا در کارت به کارت هم صدق میکند؟

یعنی من نیت کنم، ده میلیون تومان مال مخمس، از پول های داخل حساب، را به کارت دیگر منتقل کنم.

از این جهت سوال را پرسیدم، چون در مسئله ۷۸۷،جلد سوم رساله جامع، گفته شده، تقسیم کردن طلب، پیش از وصول امکان پذیر نیست.

مسئله متفاوت هست، اما گفتم شاید مربوط باشد.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: شوندی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 3 هفته بعد...
  • کارشناس احکام

سلام علیکم 

مطلبی که در مسئله ۶۳۹ جلد ۲ رساله جامع آمده در  فرض برداشت بصورت نقدی میباشد و در کارت به کارت صدق نمیکند.

فرق مسئله فوق با مسئله ۷۸۷ جلد ۳ در این است که اجازه اموال مجهول المالک با حاکم شرع است و در این موضوع اجازه دادند اما در مال مشترک و  شراکتی اجازه دو شریک لازم است و بدون اذن هریک دیگری نمی تواند در مال شرکت تصرف کند.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

با سلام

با توجه به اینکه در مسئله۷۸۷ جلد۳، ظاهرا عدم تقسیم طلب، پیش از وصول، یک قاعده کلی هست. 

از آنجایی که این مسئله به عنوان احتیاط واجب گفته شده.

در صورتی که به مجتهد فالاعلم مراجعه کنیم، و ایشان اجازه تقسیم طلب را داده باشند.

آیا آن وقت، کارت به کارت، برای تقسیم مال مخمس و غیر مخمس یا هر تقسیم دیگری، مثل اینکه پول کسی در حساب ما به امانت موجود باشد، با حساب های بانک های دولتی و مشترک صحیح می شود؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

مسئله‌ ۷۸۷ جلد ۳ در بیان طلب مشترک بر ذمه یکنفر میباشد. و این مطلب بنا بر احتیاط واجب است که با رعایت اعلم فالاعلم میتوانید به مجتهد دیگر مراجعه نمایید. 

و این مسئله ربطی به نوع دریافت که فیزیکی یا کارت به کارت باشد ندارد  و مسئله ۶۳۹ جلد ۲ بنا بر احتیاط واجب نیست

لینک به دیدگاه

متوجه نشدم. بالاخره چطور میتوان، با کارت به کارت کردن، پول مخمس و غیر مخمس، و یا پول دو نفر را که در یک حساب موجود است، تقسیم کرد؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

عرض کردم با کارت به کارت نمیتوان پول مخمس را از غیر مخمس جدا کرد

لینک به دیدگاه

با تشکر از لطفتان. لطفا منبع این حکم را بفرمایید. 

منظور بنده، فقه استدلالی نیست. بر اساس کدام فتوای مرجع تقلید، این نتیجه حاصل شده است؟

لینک به دیدگاه

با سلام

پول در دفعات مختلف، به حساب واریز شده. 

یعنی پول مخمس در حساب بوده، و پول غیر مخمس، به آن اضافه شده، و یا پول در یک نفر در حساب موجود بوده، و پول یک نفر دیگر، به آن اضافه شده.

بدین صورت، هر کدام یک دین و قرض متفاوت می شود.

در این صورت هم میتوان، با کارت به کارت، پول مخمس، و یا پول چند نفر را که در یک حساب نگهداری می شود، از یکدیگر جدا کرد؟

برای بانک های دولتی و مشترک

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...
  • کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر دقت بفرمایید پاسخ سوال شما در سوالات گذشته‌ای که فرمودید می‌باشد و پاسخ همان است

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...