رفتن به مطلب

خمس

مهمان مهمان

ارسال های توصیه شده

با سلام، پاداش بازنشستگي از نظر آقای خامنه ای خمس ندارد، من با اینکه از آقای سیستانی تقلید میکنم در این مسئله از نظر آقای خامنه ای بعنوان مرجع مساوی تقلید کردم. آیا کارم صحیح بوده؟ در صورت عدم صحت و ناتوانی در پرداخت خمس بصورت فوری چه باید بکنم.؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم آنچه به عنوان پاداش بازنشستگی داده میشود، اگر پس انداز دوران خدمت نباشد که یک جا داده شده بلکه هدیه ایست که می‌دهند،  تا زمانی که از حساب برداشت نکرده اید خمس ندارد . 

توضیح مطلب :از انجایی که هبه برای تحقق شرعیش احتیاج به قبض دارد ودر انتقال های اینترنتی نظر مبارک ایه الله سیستانی بر آن است که قبض تحقق پیدا نمی‌کند لذا تا زمانی که این پول در حساب شما باشد وبرداشت نکنید قبض شرعی در هبه محقق نشده وان پول شرعا هنوز به شما منتقل نشده است ، وخمس ندارد . زمانی که پول را از حساب برداشتید یا به حساب دیگر منتقل کردید، ملکیت از آن زمان محقق می شود .

اما نسبت به رجوع به مرجع دیگر ، باید مساوی بودن دو مرجع از نظر فقهی برای شما محرز باشد تا بتوانید به اعلم مساوی رجوع کنید .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

8 ساعت قبل، ترنجیان گفته است:

سلام علیکم آنچه به عنوان پاداش بازنشستگی داده میشود، اگر پس انداز دوران خدمت نباشد که یک جا داده شده بلکه هدیه ایست که می‌دهند،  تا زمانی که از حساب برداشت نکرده اید خمس ندارد . 

توضیح مطلب :از انجایی که هبه برای تحقق شرعیش احتیاج به قبض دارد ودر انتقال های اینترنتی نظر مبارک ایه الله سیستانی بر آن است که قبض تحقق پیدا نمی‌کند لذا تا زمانی که این پول در حساب شما باشد وبرداشت نکنید قبض شرعی در هبه محقق نشده وان پول شرعا هنوز به شما منتقل نشده است ، وخمس ندارد . زمانی که پول را از حساب برداشتید یا به حساب دیگر منتقل کردید، ملکیت از آن زمان محقق می شود .

اما نسبت به رجوع به مرجع دیگر ، باید مساوی بودن دو مرجع از نظر فقهی برای شما محرز باشد تا بتوانید به اعلم مساوی رجوع کنید .

باسلام. فرموده اید اگر مبلغ هدیه را  به حساب دیگر انتقال دهیم مالک می‌شویم. آیا منظورتان همان انتقال مجازی  است یا نقدی بگیریم و انتقال دهیم؟... چون چند سال قبل  طی استفتائی فرمودند هر چند بار هم مبلغ هدیه را کارت به کارت کنید یا حتی به حساب شخص دیگری نیز به عنوان هدیه کارت به کارت کنید تا برداشت نشود مالک نیستید!  باتشکر

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

عرض شد انتقال های اینترنتی حکم قبض ندارد . لذا در فرضی قبض تحقق پیدا می‌کند که پول را برداشت کنید ، اما اگر بدون برداشت به صورت اینترنتی انتقال داده شود ،خمسش واجب نیست. 

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، ترنجیان گفته است:

عرض شد انتقال های اینترنتی حکم قبض ندارد . لذا در فرضی قبض تحقق پیدا می‌کند که پول را برداشت کنید ، اما اگر بدون برداشت به صورت اینترنتی انتقال داده شود ،خمسش واجب نیست. 

کارت همسرم به عنوان هدیه نزد من است و کامل اجازه تصرف دارم. اگر قبل از سال خمسی تمام  مبلغ آن را به کارت خودم مجازی انتقال دهم، پس به همسرم که  خمس تعلق نمی‌گیرد،. اما  من که آن را هنوز  برداشت نکردم، حکمش چه می‌شود؟ باتشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر آنچه در کارت همسر شماست دریافتی بازنشستگی باشد (با توضیحاتی که گذشت) برای ایشان خمس ندارد و شما که بصورت اینترنتی به کارت خود منتقل میکنید تا زمانی که بصورت فیزیکی برداشت نکنید مالک آن نمیشوید لذا در سر سال خمسی در محاسبات خمس نمی‌آید 

لینک به دیدگاه

سلام علیکم

این که فرمودید با انتقال اینترنتی هدیه قبض نشده .اگر ما خمس این دهیه را از خود این هدیه داده بدون این که آن را قبض کرده باشیم آیا بعد از قبض باز به آن خمس تعلق میگیرد؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

بله بعد از قبض وبرداشت اگر تا سر سال خمسی مصرف نشود خمس دارد وان مبلغ پرداخت شده از کارت کفایت نمی‌کند.  

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

اگر آنچه در کارت همسر شماست دریافتی بازنشستگی باشد (با توضیحاتی که گذشت) برای ایشان خمس ندارد و شما که بصورت اینترنتی به کارت خود منتقل میکنید تا زمانی که بصورت فیزیکی برداشت نکنید مالک آن نمیشوید لذا در سر سال خمسی در محاسبات خمس نمی‌آید 

خیر. موجودی کارت همسرم حقوق ماهیانه او میباشد و بازنشستگی نیست. در این صورت که کارتش نزد من هدیه است و  اجازه تصرف دارم و  قبا از سال خمسی موجودیش را به  عنوان هدیه به حساب خودم کارت به کارت میکنم حکمش برای من و همسرم چیست؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

حقوق ماهیانه ولو به کارت ریخته شود جزو مطالبات شخص است پس مادامی که شما بصورت فیزیکی برداشت نکنید هبه(هدیه) محقق نشده و همچنان در مالکیت همسرتان بوده و در سر سال خمسی ایشان مورد محاسبه خمسی قرار میگیرد

بله آنچه قبل از سال خمسی وی خرید انجام میدهید طبیعتاً از دارایی ایشان کسر میگردد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...