رفتن به مطلب

امامت بعد از پیامبر اسلام به واسطه چه فردی ادامه پیدا کرد؟

تقوی

ارسال های توصیه شده

• کارشناس عقائد

امامت بعد از پیامبر اسلام به واسطه چه فردی ادامه پیدا کرد؟

خداوند دین اسلام را به عنوان دین کامل برگزید و به واسطه آن حجت را تا قیامت بر همگان تمام کرد و اتمام و اکمال این دین را در انتصاب سلسله امامت بعد از رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) قرار داد و هنگامی که رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) این وظیفه را  در غدیر خم به پایان رساند خداوند فرمود امروز دین شما را کامل و نعمت را تمام کردم و راضی شدم که اسلام دین شما باشد[1] بنا بر روایتی که در کتب عامه امده است پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) از همان روز آغازین دعوت، جانشین خود را معرفی کردند در دعوت اقوام و خویشان خود فرمودند آیا کسی است که مرا یاری کند و  برادر و جانشین من باشد؟ تنها کسی که به رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) پاسخ مثبت داد حضرت علی(علیه السلام) بود لذا پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) فرمودند آگاه باشید که علی برادر و جانشین من است، او را اطاعت کنید[2]، بعد از این واقعه حضرت رسول(صلی الله علیه و اله وسلم) در طول دوران پیامبری خود در مناسبت های مختلف علی(علیه السلام) را به عنوان جانشین خود معرفی کردند که یکی از آن موارد حدیث منزلت است و فرمودند یا علی آیا خشنود نیستی که برای من به منزله هارون برای موسی باشی جز آنکه پس از من هیچ پیامبری نخواهد بود؟[3] در هنگامی که عده ای از مغرضان خواستند از حضرت علی(علیه السلام) نزد رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) بدگویی کنند فرمودند علی از من است و من از علی هستم و او بعد از من ولی شما است[4] و در روایت دیگری  آمده است پیامبر(صلی الله علیه و اله وسلم) مامور شد تا حضرت علی(علیه السلام) را جانشین خود قرار دهد اما رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) چون قوم او هنوز از جاهلیت فاصله ای نگرفته بودند آن را بیان نکردند تا خداوند  در روز غدیر آیه (یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک) را نازل کردند[5] در آن هنگام حضرت(ص)، امامت علی(علیه السلام) را به صورت عام اعلام کرد بر این اساس باید گفت حضرت رسول(صلی الله علیه و اله وسلم) از اول بعثت علی(علیه السلام) را جانشین خود معرفی کرد و در آخر حیات خود نیز در غدیر خم به صورت عمومی به دستور الهی جانشینی حضرت علی(علیه السلام) را اعلام کرد[6] بر این اساسا جانشین رسول خدا(صلی الله علیه و اله وسلم) و آغاز کننده سلسله امامت بعد از پیامبر حضرت علی(علیه السلام) بود.

[1] مائده: 3 « الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا»

[2] كنز العمال: المتقي الهندي    جلد : 13  صفحه : 133

[3] مصنف ابن أبي شيبة نویسنده : ابن أبي شيبة، أبو بكر    جلد : 6  صفحه : 366

[4] مسند أحمد مخرجا نویسنده : أحمد بن حنبل    جلد : 38  صفحه : 117

[5] شواهد التنزيل لقواعد التفضيل نویسنده : الحاكم الحسكاني    جلد : 1  صفحه : 256

[6] اسد الغابه - ط الفكر نویسنده : ابن الأثير، عزالدین    جلد : 3  صفحه : 35

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: تقوی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس عقائد

The Imamate(leadership) after the Prophet continued through whom?

God chose Islam as the complete religion and through it, finalized the argument for all until the Day of Judgment, setting the perfection and completion of this religion in the appointment of the succession of Imamate after the Messenger of God (s). When the Messenger of God (s) concluded this duty at Ghadir Khumm, God declared, "Today I have perfected your religion for you, completed My favor upon you, and have chosen for you Islam as your religion".[1]

According to narrations found in Sunni books, from the very first day of his mission, the Prophet (s) introduced his successor. He addressed his relatives by asking, "Who will assist me and be my brother and successor?" The only person who responded positively to the Messenger of God (s) was Imam Ali (a), and the Prophet (s) stated, "Be informed that Ali is my brother and successor; obey him".[2] After this event, throughout his prophethood, the Messenger of God (s) introduced Ali (a) on various occasions as his successor, one of which is the Hadith of Position where he said, "O Ali, are you not content to be to me like Aaron was to Moses, except that there will be no prophet after me?".[3] When some malicious individuals wanted to speak ill of Imam Ali (a) in front of the Messenger of God (s), he replied, "Ali is from me and I am from Ali, and he is your Wali (guardian) after me".[4]

In another narration, it is stated that the Prophet (s) was commanded to designate Imam Ali (a) as his successor, but the Messenger of God (s) refrained from declaring it due to the people still being close to the ignorance of their past until God revealed on the day of Ghadir the verse "O Messenger, deliver what has been sent down to you from your Lord".[5] At that moment, the Prophet publicly proclaimed the Imamate of Ali (a).

Based on these facts, it should be said that the Messenger of God (s) introduced Ali (a) as his successor from the beginning of his mission and, at the end of his life, publicly announced the divine commandment of Imam Ali's succession at Ghadir Khumm.[6] Therefore, the initiator of Imamate after the Prophet was Imam Ali (a).

[1] . Al-Ma’idah: 3, " "الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا

[2] . Kanz al-Ummal; Al-Muttaqi al-Hindi, Vol: 13, P: 133.

[3] . Musannaf Ibn Abi Shaybah; Ibn Abi Shaybah, Abu Bakr, Vol: 6, P: 366.

[4] . Musnad Ahmad; Ahmad ibn Hanbal, Vol: 38, P: 117.

[5] . Shawahid al-Tanzil li Qawa'id al-Tafdil; Al-Hakim al-Haskani, Vol: 1, P: 256.

[6] . Usd al-Ghaba; Ibn al-Athir, Izz al-Din, Vol: 3, P: 35.

وضعیت: با سپاس توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• اضافه کردن...