رفتن به مطلب

نجاست

رضا مهمان

ارسال های توصیه شده

باسلام و خسته نباشید. من دچار مشکلی شدم نیاز ب کمک دارم. خدا از سر تقصیراتم بگذره ، من سالها درگیر گناه خودارضایی بودم و متاسفانه ب طهارت و نجاست اهمیت نمیدادم البته پاکی و تمیزی را رعایت میکردم اما توجهی به احکام شرعی و نحوه صحیح طهارت نداشتم . برای مثال یک دستمال تمام خانه را تمیز میکردم حتی نقاطی ک نجس بوده ; اما چون نجاست برام اهمیت نداشت به تمیزکاری ادامه میدادم . الان با توسل به خدا چهار ساله توبه کردم و شروع به خواندن نماز و گرفتن روزه کردم . خداروشکر در این مدت حتی یک نماز قضا نداشتم. اما چند هفته اس دچار وسواس فکری شدم افکاری ک مدام عذابم میده. یاد گذشته افتادم که دست به اون گناه میزدم و با همون دست و بدن و لباس نجس با وسایل خانه تماس داشتم .چند سوال دارم : اول اگر در گذشته چیزی نجس شده و من بخاطر بی توجهی به احکام اون شی رو تطهیر نکردم تکلیفم چیه؟چون به مرور زمان حتی اگر چیزی نجس شده باشه ، عین نجاست از بین رفته و حالا با چشم ، عین نجاستی نمی بینم که بدونم دقیقا کجا نجس باقی مانده .دوم اینکه اگر قبلا یقین ب نجاست داشتم ولی به مرور زمان این یقین فراموش شده باشه و حالا بخاطر مشکل وسواسم دچار شک در نجاست و طهارت اشیا باشم چه باید بکنم ؟ بخاطر وسواس بی اعتنا باشم و بنا را بر طهارت بذارم؟ سوم اینکه چه میزان رطوبت لازم است تا نجاست منی سرایت کند؟ چهارم بخاطر این وسواس شک دارم ک تکلیف نماز و روزه هایی ک در این مدت گرفتم چیه ؟ آیا همگی باطل هستند یا صحیح؟ پنجم تکلیف من درباره طهارت و نجاست وسایلی مثل موبایل و کامپیوتر چیست؟ چون همیشه با اینها درحال انجام کار هستم و  امکان آبکشی وسایل برقی وجود ندارد. و اینکه آیا میشه با دستمال خیسی که آب ازش میچکه چندبار روی این وسایل کشید و مجددا دستمال رو آبکشی کرد و دوباره اینکارو انجام داد ؟ اینکار باعث تطهیر میشه؟ این مسئله مدتیه واقعا در زندگیم اثر خیلی بدی گذاشته. تا جایی که علاوه بر خودم ، خانواده رو هم دچار مشکل کردم  ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: صادقی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

ج ۱ : پاک است و نیازی نیست کاری انجام دهید

ج ۲ : پاک است ( برای نجاست یقین نیاز است ) ربطی به وسواس ندارد این احکام برای همه به همین صورتی است که عرض کردم

ج ۳ : اعتنایی نکنید و پاک است

ج ۴ : نمازهایی که بعد از غسل خوانده اید صحیح است 

ج ۵ : برای نجاست یقین نیاز است لهذا این وسایل پاک است و دستمال خیس کمکی نمیکند و نیازی نیست

ج ۶ : وسواس را باید با توسل به اهل بیت علیهم السلام و خواندن سوره ناس و مراجعه به یک روانشناس حاذق برطرف کرد

خداوند انشالله به شما کمک کند

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...